недеља, 7. фебруар 2016.

08) NASTAVAK RADA U STUDIJU

  SNIMANJE GITARE, BAS GITARE, KLAVIJATURE, I NA KRAJU GLASA


   Nakon što smo snimili bubanj i sve njegove delove u zasebne kanale možemo početi sa sniamanjem bas gitare i gitare ili gitara, moja je preporuka da se rok muzika snima odjednom. Zapravo moramo prvo uraditi jedan prvi mix bubnja, bez efekata i ekvilajzera, kako bi basista i gitarista i ostali instrumentalisti i pevač. Tako svi mogu imati bubanj dovoljno sređen da bi po njemu mogli svirati. A tek po snimanju svih instrumenata možete raditi konačni miks.

Najpre SNIMANJE BAS GITARE I GITARE

 Ovi instrumenti se ne snimaju direktno tako što se uključe u miksetu, već se uključuju u standardno pojačalo kao za svirku ili probu, pa kada basista i gitarista naprave svoje farbe sa kojima će svirati i pedale koje će koristiti a onda pecaljkama ozvučiti pojačala, najčešće dinamičkim mikrofonom, dok bas pojačalo može da se ozvuči i nekim mikrofonom sa većom membranom, kao kod bas bubnja, potom smatram da i bas gitara i gitara pa i treća ukoliko je ima, trebaju snimati odjednom, naravno bend mora biti uvežban. Tako se postiže bolji efekat živog zvuka, a ne kao kod grupa gde sve lepo čujete ali to zvuči prepeglano, čisto, nema mikrofonije nigde, efekti su kao kompjuterski i sve zvuči po meni mrtvo. Naravno može se snimiti i zasebno svaki instrument ali svaki muzičar mora mora putem slušalica čuti snimljen bubanj i gitaru koja se neće snimati ali će je on čuti i to će mu dati osećaj da svi sviraju i odsvirati bas bolje nego da sam svira bas bez gitare. 
    

   MIX prvi, i snimanje glasa  

    Prvi MIX radi se najčešće pre snimanja glasa. Nešto najpre o miksanju. Mix možete raditi u programu u kome ste i snimali sve instrumente, a možete ih poređati u nekom drugom višekanalnom programu pa u njemu raditi mix. Mada je to nepotrebno, retko program za višekanalno snimanje nema dovoljno dodataka za obradu kanala, od samog EQ, preko Reverb-a, Delay, commpressor-a itd. 

   CUBASE i SoundForge    


    Kada radimo mix, remix, postoji neko nepisano pravilo da ćete to raditi u CUBASE-u i SoundForge-u jer prosto vremenom su ova dva programa postala standardni i neophodan alat kada je u pitanju miksovanje. DAkle, završili smo snimanje u Cubase-u ili Logic audio-u ili nekom trećem, moj predlog je da uradite sledeće. Krenuvši od prvog kanala jedne pesme i snimanje svakog kanala sa svojim imenom za svaku pesmu u poseban direktorijum, i tako do zadnjeg kanala. žsvaki kanal najpre preslušajte u SoundForge-u, vidite ima li tu nekih prizvuka, udaraca ili bilo čega što se može eventualno izbrisati ukoliko nema dugo trajanje i kada se radi o bubnju može se popuniti prazninom ukoliko je neki prizvuk došao između dva udarca, pa se brisanje ne bi promenilo ništa, ali to su retke stvari koje se rade. Ono što je pre svega preslušavanje u SF-u važno jeste da budete sigurni da je svaki kanal čisto snimljen a onda i uraditi jednu standardnu stvar čime ćete olakšati stvari u miksu koji sledi, a to je NORMALIZE. To znači da će signal snimljenog kanala dovesti na standardnu veličinu, da ne bude ni tih, a da ni ne probija signal, prostim jezikom rečeno da ne probija, da ne ide u crveno, a ako je neki kanal već snimljen sa prejakim signalom, znači da ste napravili veliku grešku u samom snimanju i takve stvari prosto nesmeju da se dese jer znače ponovno snimanje. 

   I sada sledi najzanimljiviji deo snimanja, a to je miksovanje i produkcija snimljenog materijala. U višekanalni program, tipa Cubase uvezete najpre sve kanale bubnja, potom sređujete svaki kanal posebno, a potom kada sredite ponaosob, onda ćete sređivate odnose svih kanala i napraviti takav efekat da se bubnjar nalazi pred vama. Programi za višekanalno snimanje idu uglavnom uz gomilu dodataka, efekata i pomoćnih alata koji će vam pomoći da vašu muziku dovedete do savršenstva, ili bar do onakvog zvuka kakav ste zamišljali i hteli da dobijete. Tu nastupa posebna priča i o tome ću u narednom blogu kada počnem pisati i o nekim programima i posvetiti se glasu kao instrumentu, ali i tekstu kao važnom faktoru u muzici.
   

   Na dalje, dakle, nakon ovog teksta u svom blogu baviću se muzičkim software-om i raznim alatima koji dolaze uz programe. Objasniću koje programe koristiti za određene namere. Takođe pošto i sam volim da istražujem po netu inovacije, ukoliko naletim na neki novi uređaj koji je dobrodošao u vaš studio ja ću uraditi opis ovog uređaja. Voleo bih da mi se od ovog trenutka javljate i uključite u priču o snimanju muzike u kućnim uslovima i da napravimo i jedan forum u kome ćemo zajedno o svemu diskutovati. Pišite na moj 
E-mail: dobrovicmarkoremarque@gmail.com ili na Facebook profil. Pozdrav do sledećeg bloga.

Dobrović Marko, Lik