четвртак, 15. октобар 2015.

03) GLUVA SOBA


KAKO SPREMITI SOBU AKUSTIČKI DA BI DOBILI DOBRO ZABELEŽEN ZVUK

   Odmah u startu napominjem da ovde neće biti reči o odvajanju dva prostora akustički, već nam je cilj da dobijemo što prigušeniju sobu kako bi mikrofoni koji beleže zvuk poprimila samo direktan zvuk sa izvora zvuka, instrumenta, pojačala, a da svi ostali prizvuci budu razbijeni i absorbovani u okolini u samom prostoru, a to ćete postići na dva načina, SKUP ili JEFTIN, ukoliko ste domišljati. Ja ću oba predstavljati, ali vi procenite šta je u vašim mogućnostima, ali zašto bacati novac ako to ne morate, a pritom sve može i izgledati veoma pristojno i čak profesionalno, a rezultat, snimak, biće odličan, naravno posebnu ulogu imaju mikrofoni, što je moja sledeća tema.

 KRETANJE ZVUKA, podsetnik


   Zvuk se od izvora kreće kroz prostor i tela, pravolinijski, dakle bitno je u prostoru zvuk razbiti na što više pravaca i ako je moguće apsorbovati zvuk, kako bi on do mikrofona koji snima instrument stigne samo od glavnog izvora zvuka, a ne sa raznih strana, odbijen od zida, poda, krova. Takvi zvuci koji dolaze do mikrofona sa drugih strana, doći će sa izvesnim zakašnjenjem i time ugroziti zabeležen osnovni signal koji treba jedini da stigne do mikrofona koji beleži zvuk. Imaćemo umesto jednog npr. udarca doboša, još gomilu udara nakon glavnog sa zakašnjenjima i tako uništiti osnovni signal. Ako zvuk razbijemo na stotine pravaca ili ga delom upijemo u materijale koji imaju tu sposobnost, uspećemo da dobijemo najbolje rešenje.

PODOVI

  Podovi su najnezahvalniji za razbijanje zvuka i absorciju. Ako bi napravili neravan i mek pod ne bi mogli normalno da hodamo po njemu, pa moramo smisliti neko rešenje koje će bar umanjiti to odbijanje zvuka i dolaska do mikrofona sa kašnjenjem, da ih nazivamo PRIZVUCI, kako se i zovu. Nekada želimo da dobijemo taj efekat prostornosti i kašnjenja zvuka, njegovo ponavljanje ili da oživimo prostor. Ali najbolje je da dobijemo čist signal, a da reverberaciju naknadno oživimo putem uređaja koji za to služe i gde ćemo moći da kontrolišemo njihove veličine.
Paleta sa otpada, ili nova po niskim cenama
   Dakle pod je nezahvalan, ali ja ću vam dati jedno od rešenja koja često koristimo u nedostatku profesionalnih rešenja. Rešenje je: DRVENA PALETA, SUNĐER ili NEKI MATERIJAL KOJI APSORBUJE ZVUK, DEBELI TEPIH SA DOSTA ČUPAVOM POVRŠINOM, PAR LAJSNI I EKSERI. Sve ove elemente možete naći na otpadu, što se tiče paleti i lajsni, sunđer ili sl. može vas koštati ili nađite nešto jeftino sa sličnim osobinama, a tepih je već nešto što najverovatnije trebate investirati, no imate i nekih polovnih u selu, garaži, nekom kvalitetnijem otpadu.

   Palete poređajte po podu i skrojite testerom da lepo upasuje u prostor. Pre fiksiranja paleta ne zaboravite da ih popunite sunđerom ili još bolje materijalom poput ovog na slici (br.3). Potom fiksirajte palete i lajsnama povežite iste kako se ne bi mrdao pod nogama, a ako palete imaju razmak između dasaka na gornjoj površini, te rupe popuniti letvicama i pod učiniti čvrstim bez mogućnosti pomeranja pod nogama. Potom palete pokrijte komadima čupkavog ili što debljeg tepiha i ukucajte ga po ivicama u palete i time ćete dobiti jako čvrst i stabilan pod koji će maksimalno apsorbovati zvuk ili ga razbijati nagomilu komponenti, više odbijenih zvukova, ali mnogo manjeg inteziteta.

Materijal koji se proizvodi isključivo
 za zvučnu izolaciju ali ja nesmem da
reklamiram firmu koja ga
proizvodi kod nas
   To bi bilo to što se tiče podova, nešto jednostavnija je izolacija zidova, prozora i vrata, ali je izolacija plafona malo nezgodna za samo postavljanje izolacije, no nekada to nije toliko bitno. To uradite poslednje ako je baš neophodno. Ali objasniću i kako.









IZOLACIJA ZIDOVA


  Izolacija zidova je nešto lakša i nije skupa, mada to od vaših prohteva zavisi. Nešto što prvo vidim kad zamislim izolaciju zidova je specijalno izrađena obloga, a onda kada su naši prostori u pitanju na pamet mi prvo padne kartonska korpa za jaja.
Izolacija zidova je prosta. Ako nemate profesionalne sunđere sa izrađenim piramidalnim oblicima koji rasturaju zvuk i istovremeno upijaju, onda će dobro doći korpe za jaja, pa što da ne. Moj predlog je da korpe najpre ofarbate aparatom za prskanje boje u neku prijatnu boju za oko jer će te u toj prostoriji često boraviti. Takođe zavisno od vašeg budžeta ispod tih korpi možete postaviti, zalepiti stiropor debljine od jednog do tri cm i time će i postavljanje korpi biti lakše jer ih nećete ni kucati u zid ni lepiti što je jako nezahvalan posao, već će te moći malim ekserićima ili dečijim bockalicama zakačiti na stiropor. I zid je savršeno rešen.
Potom su tu vrata i prozori. Zbog stakla, najbolje je prozore izolovati sunđerom, što debljim, oko 5 cm, a drvena vrata po volji sunđerom, pa onda korpama kao i same zidove.

Na kraju plafon, ako ste zadovoljni akustikom, zaboraviti na daljnju izolaciju. U suprotnom tu je takođe stiropor i korpe za jaja. 
  Dodao bih, da ukoliko se radi o većem prostoru, na nekim zidovima postavite debele zavese od čoje koje će u naboranom obliku značajno srediti akustiku. 


PREGRADNI PANOI


     Uz svu izolaciju veoma zgodne stvarčice koje možete koristiti čak i da nemate drugačije izolacije, jesu pregradni panoi kojima možete za par minuta ograditi instrument koji snimate i time onemogućite širenje zvuka na sve strane, što ja zapravo uglavnom koristim u stanu u kome snimam. Evo kako izgledaju neki od njih, a možete ih izraditi takođe od paleta, te je ovo najjeftinija zvučna izolacija instrumenata i mikrofona koji hvataju određen signal. Ovako ćete zvuk usmeriti direktno na mikrofon bez dodatnih povratnih signala. Evo nekih sličica tih panoa, ali fabričke izrade.


Pozdrav do sledećeg posta koji će biti posvećen MIKROFONIMA



1 коментар: